facebook
Diğer

Windows’ta Zaman Kazandıran İpuçları ve Kısayollar

Bilgisayarınızı hızlandırmak sadece daha fazla bellek eklemek veya sistem ayarlarıyla oynamakla değil, bilgisayarınızı kullanma şeklinizi değiştirmekle de alakalıdır. Windows’ta zamandan bolca tasarruf edebileceğiniz, etkili biçimde çalışabilmenizi sağlayacak ve programlarınızla çalışma şeklinizi devrimsel biçimde değiştirecek birçok ipucu ve kısayol mevcut. Logo Blog’daki bu rehber yazımızda Windows ipuçları ve kısayollar konusuna ışık tutuyoruz.

Bu yazı sayesinde ne kadar zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz? Eğer her ipucuna tek tek bakarsanız dakikalar yerine saniyeler kazanabildiğinizi görürsünüz, fakat görece küçük kazançların sizi kandırmasına izin vermeyin. Bilgisayarın karşısına her oturduğunuzda bu yöntemlerden bazılarını sürekli kullanırsanız kazandığınız saniyelere dakikaların ve hatta saatlerin eklendiğini göreceksiniz. Kurtarılmayı bekleyen o kadar çok vakit varken beklemeyin, Windows ipuçları ve kısayollar içeriğimizi hemen uygulamaya başlayın ve bilgisayarınızın eskiye oranla nasıl daha da verimli çalışabildiğini görün.

Bir düşünün, size 5 saniye kazandıran bir ipucunu günde 12 defa kullanırsanız toplamda bir dakika kazandıracaktır. Bir yıl boyunca devam etmekse size bir ipucuyla 6 saat kazandıracak. Sahip olduğunuz potansiyel aslında şöyle özetlenebilir: Yaklaşık 35 ipucu ve 40 klavye kısayoluyla sadece anlatacağımız içeriği içselleştirmeniz hâlinde, şaşırtıcı olmakla beraber, bir yılda 20 gün kazanabilirsiniz.

Bu rehberimizde paylaştığımız ipuçları Windows’u kullanma şeklinizi değiştirmenize yardım ederek onu daha hızlı ve kolayca kullanmanızı sağlayacak; böylece çalışmanıza daha fazla vakit ayırabilecek, boşa zaman harcamayacaksınız.

Programlarınıza daha hızlı erişin

Yapılacak ilk şey kullandığınız programları daha erişilebilir hâle getirmek. Programlarınızı çalıştırmak için Başlat menüsü veya masaüstü kullanışlı görünebilir ama görev çubuğunu kullanmak daha da hızlı bir yöntemdir. Windows Vista ve Windows XP kullanıcıları görev çubuğuna sağ tıklayarak açılan menüde “Araç çubukları”nı seçtikten sonra Hızlı Başlat seçeneğinin seçili olduğuna emin olmalı. Bu doğrulamayı yaptıktan sonra kısayolları görev çubuğunun üzerine sürükleyip bırakabilir ve artık tek tıklamayla uygulamalara kolayca ulaşabilirsiniz.

Görev çubuğu Windows 7’de biraz daha farklı, hatta daha iyi çalışmaktadır. Görev çubuğuna bir programı eklemek için programı açın, görev çubuğunda programın simgesine sağ tıklayın ve “Bu programı görev çubuğuna sabitle” komutunu seçin. Programı çalıştırmak istediğiniz zaman program simgesine sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan Atlama Listesi’nden o programda en son açtığınız dosyalara erişebilir, başka kullanışlı araçlara da ulaşabilirsiniz. Eğer düzenli olarak belli bir dosyanın üzerinde çalışıyorsanız dosya isminin yanındaki iğne simgesini kullanarak dosyayı da Atlama Listesi’ne ekleyebilirsiniz.

Hızlıca sistem araçlarına veya programlara ulaşmak için “Çalıştır” penceresinden yararlanabilirsiniz. Windows + R tuşlarına basarak pencereyi açabilir, çalışmasını istediğiniz programın adını yazarak uygulamayı başlatabilirsiniz. Örneğin Aygıt Yöneticisi’ni açmak için devmgmt.msc yazıp Enter’a basabilirsiniz.

Çalıştır penceresinde kullanabileceğiniz daha fazla kısayolu öğrenmek için yüklediğimiz PDF dokümanına bakabilirsiniz.

Klasörler ve dosyalar arasında dolaşmak size zaman harcatan bir durum olabilir. Bunu engellemek adına Windows içinde birçok kısayol bulundurmakta. Bir klasör penceresi açtığınızda solda Sık Kullanılanlar listesini göreceksiniz. İstediğiniz herhangi bir klasörü bu listeye sürüklediğinizde o klasöre tek tıkla ulaşabileceğiniz bir bağlantınız olacak.

Ayrıca içinde dosyalar veya resimler gibi farklı başlıklara ulaşmak için kısayollar içeren Kitaplıklar işlevini de kullanabilirsiniz. Kitaplıklar başlığına tıklayarak içerdiği tüm kısayolları bir arada görebilirsiniz. Yine buradan yeni bir Kitaplık yaratabilir veya açtığınız kitaplıktaki “X konum” bağlantısını kullanarak içinde bulunduğunuz kitaplığın hangi klasörleri içereceğini seçebilirsiniz.

İçinde sayamayacağınız kadar çok belge bulunan bir klasör açtığınızda, eğer dosya ismini biliyorsanız, tüm liste boyunca o dosyayı bulmak için dolaşmak yerine dosyanın adını yazmaya başlarsanız aradığınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

Dosya türüne göre otomatik sınıflandırma

Başka bir seçenek de Denetim Masası ögelerinden herhangi birinin kısayolunu masaüstünüze taşımak olabilir. Denetim Masası’nı açtıktan sonra Klasik Görünüm’e geçin veya kategori görünümünü Büyük Simgeler veya Küçük Simgeler olarak değiştirin. Daha sonra masaüstünde kısayolunun bulunmasını istediğiniz uygulamanın üzerine sağ tıklayıp “Kısayol oluştur” deyin. Bu kısayolu ister masaüstünde bırakabilir isterseniz de Başlat menüsüne veya görev çubuğuna taşıyıp oradan kullanabilirsiniz.

Windows 7 veya Windows Vista kullanıcısıysanız ve sürekli olarak belli bir dosyanın belli bir yerde olmasını istiyorsanız Magic Folder Gadget aracı size yardımcı olabilir. Aracı isteğiniz doğrultusunda ayarlayarak dosyaları sürükleyip bıraktığınızda açılan menüden onları seçeceğiniz yere gönderebilirsiniz. Aracın filtrelerini kullanarak belli dosya türlerini otomatik olarak belli klasörlere taşıyan ayarlamalar yapmak da mümkün.

Seçtiğiniz programı bir tek kısayol tuşuyla çalıştırmak mı istiyorsunuz? Bir kısayol tuşu oluşturmak için o programın simgesine sağ tıklayın, Özellikler menüsünden Kısayol sekmesine gelin ve tuşunuzu belirleyin.

En işe yarar Windows kısayolları

Windows tuşu + F Neredeyse tüm programlarda Arama ekranını açar.

Alt+Tab Açık pencereler arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir arayüze ulaşırsınız.

Windows tuşu+Tab Flip3D ekranını açar.

Shift+Delete Seçili dosya veya klasörü Geri Dönüşüm Kutusu’na yollamadan siler.

Windows tuşu+M Tüm açık pencereleri simge durumuna küçültür.

Shift+Windows tuşu+M Simge durumuna küçülttüğünüz pencereleri eski boyutlarına geri döndürür.

Windows tuşu+D Tüm açık pencereleri gizleyerek masaüstünüzü gösterir. Geri almak için tekrar basın.

Windows tuşu+Pause/Break Sistem Özellikleri penceresini açar.

Alt+F4 O an açık olan programı kapatır.

F2 Seçili dosya veya dosyaların isimlerini değiştirir.

Pencereler yan yana dursun

Ekranınızda iki pencereyi yan yana koyarak, pencereler arasında geçiş yaparken oluşan zaman kaybından kaçınabilirsiniz. Windows 7 veya Windows 10 kullanıyorsanız her pencereyi ekranın bir tarafına sürükleyerek kolayca iki pencereyi yan yana görebilirsiniz. Windows XP ve Windows Vista kullanıcılarıysa görev çubuğundan her iki pencereyi Ctrl tuşuna basılı tutarak seçtikten sonra sağ tıklayarak açtıkları menüden “Dikey Döşe” seçeneğini seçerek aynı sonuca ulaşabilirler. Ayrıca geniş ekran monitör kullanıyorsanız ve ekranda bolca yer varsa pencere döşeme özellikleriyle bu boş yerleri en verimli şekilde kullanabilir, tüm pencerelerinizi tek bakışta görebilirsiniz.

31.05.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.