e-Çözümler

e-Fatura geçiş zorunluluğu 2022

e-Fatura geçiş zorunluluğu 2022

Veri standardı ve formatı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, geleneksel faturada yer alan tüm bilgileri içersinde barındıran, kağıt üzerine fatura ile aynı hukuki niteliğe sahip olan, satıcı ve alıcı arasında yapılan iletimin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden gerçekleştirildiği elektronik belge e-Faturadır. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 22 Ocak 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 535 numaralı VUK Genel Tebliği ile e-Fatura, e-Belge ve e-Deftere geçiş hadleri belirlendi. Aşağıya çekilen hadler nedeniyle çember daralmaya başladı. Yapılan düzenlemelerle birkaç yıl içersinde elektronik dönüşüm tamamlanması ve bu dönüşümü tamamlamayan vergi mükellefi ile kurumların kalmaması beklentisi meydana geldi. Tebliğ kapsamında bazı vergi mükelleflerine cirosuna göre e-Fatura programı sistemine entegre olması zorunlu kılınırken bazı vergi mükelleflerine ise ciroya bakılmaksızın elektronik uygulamalara geçiş zorunluluğu getirildi. 

e-Fatura Zorunluluğu 2022 Geçiş Detayı

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre 2018, 2019 ve 2020 hesap dönemleri için 5 milyon ₺, 2021 için 4 milyon ₺, 2022 ve sonrası hesap dönemleri için 3 milyon ₺ üzeri satış gelirine sahip olan mükelleflerin e-Fatura programına geçişleri zorunlu hale geldi.  Kendi internet siteleri dahil tüm elektronik ortamlarda hizmet ya da mal satışı yapanlardan 2020 ve 2021 için 1 milyon ₺, 2022 ve sonrası için 500 bin ₺ üzeri satış geliri elde edenler uygulama kapsamına dahil edildi. 

01.03.2022 tarihi itibarıyla e fatura uygulamasına geçmeyen mükelleflerin vergi mükellefi kapsamında olmayan nihai müşteriye yaptığı satışların vergiyle birlikte toplam 5 bin ₺’yi, vergi mükelleflerine yaptığı satışın ise işlem yılına ait fatura düzenlemede zorunlu tutarı aşması durumunda faturaların kağıt üzerinde değil e fatura olarak düzenlenmesi zorunlu hale getirildi. E-Fatura işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Belge portalından veya GİB bilgi sistemleri ile entegrasyon sağlayan özel entegratör kuruluşlarının sistemleri aracılığıyla yapılması gerekli kılındı. 

e-Fatura Geçişi 2022 kimlere zorunludur?

·      Brüt satış hasılatı 2021 için 4 milyon ₺, 2022 ve sonrası için 3 milyon ₺ ve üzeri olan mükellefler,

·      Aracı hizmet sağlayıcılarının veya kendi web siteleri ve her türlü elektronik ortamlarda hizmet ya da mal satışı yapan 2020 ve 2021 için 1 milyon ₺, 2022 ve sonrası için 500 bin ₺ ve üzeri brüt satış hasılatına sahip olanlar,

·      Motorlu taşıt veya gayrimenkullerin inşası, imali, alım- satımı veya kiralama işlemleri gerçekleştirenler veya bu işlemler için aracılık eden mükelleflerin 2020 ve 2021 için 1 milyon ₺, 2022 ve sonrası için 500 bin ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar,

·      Kültür ve Turizm Bakanlığı veya belediyeden işletme belgesi ya da yatırım belgesi alarak konaklama hizmeti veren işletmeler (otel, pansiyon vb.)

·      E-Fatura 2022 programına dahil olmayan mükellefler ile vergi mükellefi olmayan tüketiciler arası satışlarda 5 bin ₺ (vergiler dahil), vergi mükellefleri açısından işlem yılına ait fatura düzenlemede zorunlu tutulan tutarı (2022 için 2000 ₺ ve 2023 için 4400 ₺) aşması durumunda faturaların e fatura olarak düzenlenmesi zorunludur.

e-Fatura Uygulamayanlara Ceza Uygulanıyor mu?

Elektronik belge şeklinde düzenlenmesi zorunlu kılınan belgelerin (e-Fatura, e-İrsliye, e-Arşiv Fatura, -SMM, e-MM) bazı istisnalar haricinde kağıt olarak düzenlenmesi özel usulsüzlük cezasının uygulanmasını gerektirir. 

21 Aralık 2021 tarihinde VUK genel tebliği ile yayımlanan Resmi Gazete’de 2022 yılı uygulanacak ceza tutarı %36,20 yeniden değerleme oranına artırıldı. 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe alınan Özel Usulsüzlük Ceza Had ve Tutarları’na göre mevcut yıl için uygulanacak ceza tutarı 500 ₺ olarak belirlendi.

2022 e-Fatura Düzenlememe Cezası Gerekçeleri Nedir?

·      E-Fatura alınmaması

·      E-Fatura verilmemesi

·      E -Fatura üzerinde gerçeği yansıtmayan meblağlara yer verilmesi 

·      E-Fatura aslı ve örneklerinde farklı tutarlar olması

·      E-Faturanın hiç düzenlenmemiş sayılmaması (7103 sayılı kanunun 227. Maddesine göre)

·      Vergi Usul kanunu 353. Madde kapsamında e belge olarak düzenlenmesi gerekirken faturanın kağıt olarak düzenlenmesidir. 

Her belge türünde bir tespit için toplam ceza 25 Bin ₺’yi, ilgili yılda kesilen toplam ceza 250 Bin ₺’yi geçemez.

e-Fatura Programı Kullanmanın Avantajları

·      İşletme maliyetini düşürür. (kırtasiye, kaşeleme, baskı, postalama, yazdırma, arşivleme vb.)

·      Elektronik ortamda hazırlandığı için kağıt fatura basmaya gerek kalmaz. 

·      Gönderim de elektronik olarak gerçekleşir, bu nedenle kargo süreci ve masraflarına katlanılmaz. 

·      Dijital arşiv sayesinde geleneksel arşivleme yükümlülüğü ve yer kaplama sorunlarını ortadan kaldırır. 

·      Faturaların yırtılma, deforme olma ve kaybolma riskleri olmaz. 

·      Tasarruflu ve çevre dostudur.

·      Dakikalar içerisinde fatura düzenlenebilmesine imkân tanıyan e fatura sayesinde hem faturalama hem ödemde süreçleri hız kazanır. Ayrıca gönderim için zaman kaybı yaşanmadığından dolayı zamandan tasarruf ederken tahsilatın da hızı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

·      Fatura düzenlemede yaşanan hatalar en aza iner. 

·      Kayıt dışı ekonominin önüne geçilir. 

01.08.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.