Muhasebe

Girişimciler için muhasebeci seçme rehberi

Girişimcilerin yoğun telaş içinde ihtiyaçlar hiyerarşisi oluşturma aşamasında strateji belirlemesi ve iş planı yapması kadar mali işleri yürütebilecek profesyonel destek alması da o kadar önemlidir. Bu nedenle girişimcilerin cevap aradıkları en önemli soru muhasebecimi nasıl seçmeliyim sorusudur. Bu noktada önce gerçek kişilik ya da tüzel kişilik konumundaki her ticari kuruluşun serbest muhasebeci mali müşavir ile işbirliğinin gerekliliğine değinelim. Muhasebeci seçme konusunda detaylar yazımızda!

İşletmenizin sektörü ne olursa olsun, iş planlarınızın olası getirileri ne kadar yüksek ve karlı olursa olsun hesaplarınız doğru tutulmayıp evraklarınız ve bilgileriniz doğru şekilde korunmazsa ticari faaliyetlerinizin devamlılığı söz konusu olamaz. Çünkü bir işletme için en büyük risk unsuru devlete yapılan beyanlarda yapılan yanlışlığın vergi cezaları olarak dönmesidir. En küçük bir rakam hatası binlerce liralık ceza olarak geri döner. Bu nedenle mutlaka serbest muhasebeci ya da mali müşavir tayin edilmelidir.

Muhasebecinin muhasebe dışındaki hizmetleri

Muhasebecinin işletmenin elde ettiği ve etmeyi planladığı rakamsal değerler hakkındaki yorumlama bilgisi ve deneyimi ve daha pek çok unsurun işletmenin büyümesindeki etkisi göz önüne alındığında muhasebeci seçiminin gerekliliği daha iyi anlaşılıyor. Peki, muhasebecinize hangi konularda danışabilirsiniz?

Muhasebecinize; vergi planlaması, risk yönetimi, iç kontrol, karlılık, teknolojik bilgi ve kredi ya da avukat bulma konularında danışabilirsiniz. Muhasebecinizin her ay bilanço ve gelir tablonuzu raporlayarak size sunması ve vereceği danışmanlık ile vergi yükünüz hakkında gelecekte neler olabileceği ile ilgili fikir sahibi olmanızı sağlaması işletmenizin devamlılığı için son derece önemlidir.

Muhasebeci seçme kriterleri

3568 sayılı yasa gereği  defter tutma yetkisi SMMM’ lere (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) verilmiştir. Muhasebecinize sınav ile belirli aşamaları tamamlamış adaylara verilen bu belgeye sahip olup olmadığını sormalısınız.

Muhasebecilerin ücretini belirleyen unsurlar; mesleki deneyim, verdikleri hizmetler, yabancı dil bilgisi, raporlama yetenekleri gibi unsurlardır. Limited veya anonim şirket konumundaki  sermaye şirketi ile şahıs şirketleri arasında önemli bir fark bulunur: Şahıs şirketlerinde  %20 oranında stopaj maliyeti çıkar. Stopaj maliyeti, muhasebecinin ücretini artıran önemli bir noktadır.

Muhasebecinizin mükellefleri (müşteri portföyü) arasında sizin sektörünüzdeki bir işletmenin olması bir gereklilik olmasa da sizin için referanstır. Bir muhasebecinin yoğunluğu ve destek alabileceğiniz kaynaklar ile bağlantısının bulunması size muhasebecinizin verimli çalışması konusunda ipucu verir.

İyi bir muhasebeci işinizde tasarruf sağlayacak (teşvikler gibi) önerilerde bulunabilmelidir. Bu nedenle muhasebeci adayınıza sorular sorarak yaratıcı fikirler ile gelip gelmediğinin kontrolünü yapabilirsiniz. Elbette bunun bir bedeli olabilir.

Dijital araçlara hakim olmalı

Teknoloji ve bilgi teknolojisindeki ilerlemeleri fırsat olarak değerlendirebilmek için işinizi kolaylaştırabilecek araçlar konusunda bilgi sahibi olan bir muhasebeciyle çalışmalısınız. Bulut teknolojilerini kullanabilen, internet konusunda bilgili olan, ekonomik ve kullanışlı uygulamaları önerebilen muhasebecileri tercih etmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır.

Her ne kadar vergi ödeme ve yazışmalar entegre sistemler acılığıyla yapılabiliyor olsa da muhasebecinin konum olarak vergi dairesi, sigorta ve tescil kurumlarına yakın olması işlerin kısa sürede yapılması ve zaman yönetimi açısından önemlidir.

Genel olarak mali müşavirlerin, muhasebecilerin seçiminde eş dost önerisi dikkate alınır. Ancak Mali Müşavirler odasından da isim ve tavsiye almak mümkündür.

Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde performans değerlendirmesi yapmak ve ücret, kalite gibi konularda karşılaştırma yapabilmek zordur. Bu nedenle muhasebecinizden kendisini meslektaşlarından farklı kıldığını düşündüğü özelliklerini öğrenmeniz yani muhasebecinin mesleki nitelikleri size nasıl yardımcı olabileceği konusunda fikir verebilir.

Sonuç olarak; işletmenizi kurarken ve büyüme aşamasında  size destek olacak en doğru muhasebeciyi seçmeniz için muhasebecinize; SMMM belgeniz var mı, ücretinizi nasıl belirliyorsunuz, müşterileriniz kimler, işimle ilgili tavsiyeleriniz var mı, bilişim teknolojileri ile ilgileniyor musunuz, konum olarak kurumlara ne kadar yakınsınız, meslektaşlarınızla farkınız nedir gibi sorular sormalısınız. Bu sorular muhasebeci seçme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

13.02.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.