facebook
MevzuatMuhasebe

Hazır beyan sistemi nedir, nasıl kullanılır?

Mükelleflerin beyanname vermelerini kolaylaştıran Hazır Beyan Sistemi ile ücret, kira, menkul sermaye geliri ile diğer kazanç ve gelirlerinize ilişkin önceden hazırlanmış beyannamenizi kontrol edip, onaylayarak gönderebilirsiniz. Hazır Beyan sistemi hakkında en sık sorular ve cevapları bu yazımızda!

Hazır Beyan Sistemi nedir?

Hazır Beyan Sistemi, çok genel olarak şöyle tarif edilebilir: Beyana tabi gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan ibaret olan mükelleflere ait beyannamelerin Gelir İdaresi Bașkanlığı tarafından hazırlanarak internet ortamında bulunan sistemine verilen isim.

Hazır Beyan Sistemi’nden kimler yararlanabilir?

Bu sistemden; sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratları ayrı veya birlikte elde eden mükellefler yararlanabilecek. Kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iradın yanı sıra ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde edenler sistem üzerinden beyanname veremeyecekler.

Sistem nasıl kullanılır?

Sisteme ve detaylı bilgiye Gelir İdaresi Bașkanlığının www.gib.gov.tr internet adresinden ulașabilirsiniz. Sisteme kimlik bilgilerinizi girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak ya da herhangi bir vergi dairesinden ücretsiz olarak alabileceğiniz İnternet Vergi Dairesi șifresiyle veya e-Devlet üzerinden giriș yapabilirsiniz.

Sistem üzerinden beyanname nasıl verilir?

Sisteme giriş yaptığınızda hazırlanmış olan Yıllık Gelir Vergisi Beyannameniz ekrana yansımış olacak. Beyannamenizi, üzerinde gerekli kontrolleri, düzeltmeleri ve varsa gider, indirim vb. eklemelerinizi yaptıktan sonra onayladığınızda elektronik ortamda kayıtlara alınacak ve verginiz sistem tarafından hesaplanarak otomatik tahakkuk ettirilecek.

Sistemdeki bilgiler nereden alınıyor?

Beyannamelerin hazırlanmasında gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri), ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları elde eden kișilere ilişkin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi, tapu, banka, PTT, inșaat ve sigorta șirketleri, TOKİ, elektrik, su, doğalgaz șirketleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurum ve kurulușlardan edinilen bilgiler kullanılıyor.

Sistemdeki bilgiler eksik ya da hatalı ise ne yapmalıyım?

Eksik ya da hatalı olan bilgileri düzeltebilir, beyannamenizi düzeltilmiș șekliyle onaylayarak gönderebilirsiniz.

Daha önce verilmiș bir beyannamem veya açılmıș bir mükellefiyetim yoksa bu sistemden yararlanabilir miyim?

Evet. Sistemden daha önce beyanname vermemiș veya mükellefiyet kaydı olmayanlar da yararlanabilecek. Yıllık Gelir Vergisi Beyannamenizi sistem üzerinden onaylayıp gönderdiğinizde ilgili vergi dairesinde mükellefiyetiniz otomatik olarak açılacak.

Sistemi kullanarak Yıllık Gelir Vergisi Beyannamemi ne zaman vermeliyim?

Beyannamenizi her yılın 1-25 Mart tarihleri arasında 7 gün 24 saat açık olan sistemi kullanarak gönderebilirsiniz.

13.06.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.