facebook
İnsan Kaynakları

HRM-İnsan Kaynakları Yönetimi nedir?

İçerikler

1. HRM Nedir?

2. HRM İnsan Kaynakları Yönetimi Programları

3. HRM İnsan Kaynakları Yönetimi Programları Ne İşe Yarar?

4. HRM İnsan Kaynakları Programları Nasıl Seçilir?

Bilgi çağının Endüstri 4.0 devrimine evrildiği günümüz iş dünyasında işletmeler, her zamankinden daha fazla insan merkezli çözümler üretiyor. İnsan kaynakları Yönetimi (HRM) olarak ifade edilen bu yaklaşım, özellikle çalışanların performanslarına bağlı olarak işletmelerin hedeflerine ulaşmalarını da kolaylaştırıyor. Bu nedenle HRM’nin ne olduğunu, yazılım çözümlerini ve genel işletme stratejisine olan katkısını gelin yakından inceleyelim.

HRM Nedir?

İnsan Kaynakları Yönetimi’nin kısaltması olan HRM, bir işletmenin personel alımı, yönetimi ve performansı ilgili tüm operasyonlarını ifade eden faaliyetlerin bütünüdür. Genel olarak HRM, işletmede verimliliği sağlamak için sürecin tüm yönlerini birbirine bağlayan önemli bir kavramdır. İş dünyasında 1960’lardan itibaren yaygınlaşan HRM, bir organizasyonun sorunsuz ve düzenli işleyişini sağlamaya yardımcı olur. 1970’lerde ödül ve kaynak sağlama ile gelişmeye başlayan HRM, 1980’lerde çalışan bağlılığı ve motivasyon kavramlarıyla öne çıkar. 1990’lardan itibaren World Wide Web kavramının yaygınlaşmasından sonra bilgi sistemleriyle entegre olarak boyut kazanır. Süreç, iş gereksinimleri için doğru politikaların oluşturulmasıyla başlar ve işletmenin başarılı bir şekilde büyümesinin sağlanmasıyla devam eder. Günümüzde kompleks yazılım programlarıyla yürütülen tüm HRM operasyonları işletmenin hedeflerine ulaşmasında stratejik önem taşır.

HRM İnsan Kaynakları Yönetimi Programları

İnsan Kaynakları Yönetimi, işletmelerin insan sermayesi verilerini yönetmek için ilk kez bilgisayar kullanmalarından bu yana oldukça yol katetti. 1990’larda Web tabanlı yazılımların ortaya çıkışı ise bu programların kullanımını daha da yaygın hale getirdi. Başlangıçta yalnızca büyük ölçekli işletmeler tarafından kullanılan İK programları, günümüzde her büyüklük ve işletme türüne uygun çözümler sunar. Yeni teknolojilere sahip bordrolama çözümleri ise CRM gibi programlarla entegre olur. HRM çözümleri de işletmenin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve bütçesine göre özelleştirilebilir.

HRM İnsan Kaynakları Yönetimi Programları Ne İşe Yarar?

İK programları; manuel görevleri otomatikleştirerek, çalışan bilgilerini düzenli muhafaza ederek ve veriye dayalı raporlar oluşturarak işletmelerin insan kaynakları sürecini düzenli ve pratik bir şekilde yönetebilmelerine yardımcı olur. İnsan kaynakları programlarının gerçekleştirebileceği işlevlerden bazıları şunlardır:

 • Tüm İK operasyonlarını merkezileştirme
 • Bordrolama ve ücret yönetimini otomatikleştirme
 • Çalışanların bilgilerini düzenli bir şekilde saklama ve güncelleme
 • İşe giriş ve çıkış otomasyonu gibi self servis zaman takibi sunma
 • Performans yönetimi ve hedef takibi yapma
 • Oryantasyon ve gelişim eğitimlerini izleme
 • Yasal mevzuatlara uyum sağlama
 • Stratejik içgörü için raporlama

HRM İnsan Kaynakları Programları Nasıl Seçilir?

Tüm İK programlarının her ölçekteki işletmenin operasyonlarına destek olabileceğine ikna olduktan sonra teknik açıdan hangisini seçmeniz gerektiği konusunda bir değerlendirme yapabilirsiniz. Ancak işletmeniz için en doğru HRM programını seçmek zorlu bir karar olabilir. Bu nedenle insan kaynaklarını ve genel işletme performansını verimli ve etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olan programları seçerken bazı ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İK programlarını değerlendirmek için bir strateji oluşturun.
 • İşletmenizin en büyük zorluklarını ve ihtiyaçlarını tanımlayın.
 • İK yazılımı için işletmenizin temel gereksinimlerini listeleyin.
 • Hem teknoloji hem de yasal uyumluluk gerekliliklerini karşılama yeteneğini değerlendirin.
 • Çalışanların kolay adapte olabilecekleri kullanıcı dostu arayüze sahip olmasına dikkat edin.
 • Başlangıç maliyetinin yanı sıra güncelleme ve 7/24 destek özelliklerinin olmasına önem verin.
 • İşletme içi veya bulut tabanlı özellikler arasından seçim yapın.

Logo Yazılım, insan kaynakları uzmanlarından çalışanlara ve yöneticilere kadar işletmelerin her kademesindeki operasyonlarını kolaylaştıran HRM İnsan Kaynakları Yönetimi çözümleri sunar. Zaman alan bordrolama süreçleri ve diğer insan kaynakları operasyonlarının yerine Logo’nun sunduğu dijital HRM çözümlerini tercih ederek işletmenizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

29.09.2021
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.