CRM

Satış takip programı hakkında her şey

Satış stratejinizi bir sonraki seviyeye taşımak, kısa süreli planlamalarla yönetilebilecek bir süreç değildir. Etkili ve verimli bir satış yönetim süreci için geçmiş verileri ve mevcut eğilimleri gözden geçirmeniz, ardından stratejinizi nasıl geliştirebileceğinizi belirlemek için bu bilgileri kullanmanız gerekir. Bu süreci ve yönetimini kolaylaştırmanın bir yolu olarak satış takip programlarından yararlanabilirsiniz. Satış takip yazılımının ne olduğu, nasıl çalıştığı ve genel satış stratejiniz için nasıl faydaları olduğunu gelin beraber inceleyelim.

Satış Takip Programı Nedir?

Satış takip programı, satış tekniklerini uygulamaya, üretkenliği artırmak için satış operasyonlarını yönetmeye ve satışları artırmaya yardımcı olan merkezi bir çözümü ifade ediyor. Ayrıca, genel amaçlı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı ile birçok ortak uygulamaya sunuyor. İhtiyaçlarınıza uygun satış takip programlarını seçerek ve doğru kullanarak satış sürecinizi daha iyi yönetebilir ve daha fazla müşteri adayını sadık müşterilere dönüştürmek için gerekli öngörüleri elde edebilirsiniz.

Satış Takip Programı Faydaları Nelerdir?

Satış takip programları, genel olarak satışla ilgili tüm etkinlikleri otomatikleştirmeye ve düzenlemeye yardımcı oluyor. Maliyet dahil birçok parametrede fayda sağlayan satış takip programları farklı ölçekteki işletmeler tarafından genellikle şu amaçlar için kullanılıyor:

  • Tüm Satış Kümesini Yönetme: Satış takip programı, içindeki her bilgiyle tüm olası satışları yönetmeye yardımcı oluyor.
  • Satış Sürecinin Görünürlüğü: Müşteri adaylarına, fırsata veya herhangi bir özel hesaba yapılan son aktiviteye bağlı olarak, satış hattınızdaki anında dikkat gerektiren alanları öğrenebilirsiniz.
  • Satış Raporları: Bireysel ve ekip performansından satış kapanış oranlarına kadar satış sürecinizin her parçasını ölçmek için dinamik raporlar elde edebilirsiniz.
  • Takip Yönetimi: Müşterilerinizle ilişkiler, siz onun ihtiyaçlarını tam olarak anlayana ve doğru ürünü teslim edene kadar gelişemez. Etkili takip sunan yazılım, satış sürecini verimli hale getiriyor.
  • Ürün Bilgilerini Eksiksiz Yönetme: Satış takip programı tüm ürünleri, özelliklerini ve diğer detayları yönetmenize yardımcı oluyor.
  • Satış Tahminleri: Gerçek zamanlı gösterge tablosu, geleceğe yönelik satış raporları sunuyor ve işletmenin olası kârlılığını görmenizi sağlıyor.
  • Performans İzleme: Her bir satış ekibi üyesinin hedeflerine ulaşmada veya anlaşmaları kapatmada ne kadar etkili olduğunu ölçebilirsiniz.
  • Müşteri Verilerini Merkezileştirme: Satış takip programı, müşteriyle olan tüm geçmiş veya mevcut konuşmalara başvurabileceğiniz pratik bir modül sunuyor.

Satış takip programları, işletmeniz için gerekli verileri anlaşılır, faydalı ve eyleme geçirilebilir iş raporlarına dönüştürüyor. Bu raporlar ise toplu satışlarınızın nereye gittiğini, satış gücünün ve bir bütün olarak işletmenin ne kadar iyi performans gösterdiğini, hangi satış tekniklerinin etkili olduğunu belirterek satış sürecine tam şeffaflık kazandırıyor ve hedeflere ulaşmak için doğru stratejileri izlemenize yardımcı oluyor.

Satış Takip Programı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar Nelerdir?

İş akışınıza uygulamak için yeni yazılım seçmek zor bir karar. Bu nedenle ekibiniz için en doğru satış takip programını seçmeden önce, isabetli sorular sormanız ve işletmenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yeni yazılım kullanmanın amacı, sorunları çözmek ve satış sürecini sorunsuz hale getirmektir. İşletmenizin şu andaki rasyonel ihtiyaçlarını tespit ederek hangi satış takip programının size en iyi şekilde hizmet edeceğini değerlendirebilirsiniz.

Yazılım seçerken dikkate almanız gereken bir diğer unsur da kullanıcı dostu olması. Özel bir IT ekibiniz olsun ya da olmasın seçtiğiniz programın teknik sorunları en aza indirecek özellikler taşıması gerekiyor. Yeni yazılım söz konusu olduğunda maliyet de işletmeler için önemli bir kriter oluyor. Başlangıçtaki ön maliyetin yanı sıra herkesin yeni sistemi kullanmayı öğrenmesi için gereken süreyi de hesaba katmanız gerekiyor. Ayrıca satış takibinden fazlasını yapan ve CRM gibi uygulamalara entegre yazılımları seçerek işletmenizin tüm kritik görevlerini tek bir platformda birleştirebilirsiniz.

Satış Takibini Müşteri İlişkileri Çözümleri ile Yönetin

Günümüzün kompleks süreçlerinde satış sürecini devam ettirmek için iletişim bilgilerinden çok daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada devreye giren Müşteri İlişkileri Yönetimi yazılımları, satış etkinliğinin tüm seviyelerine anında erişmenizi sağlayan kullanıcı dostu arayüzü ile etkili ve verimli çözümlere sahip. Tamamen dijital kanallar üzerinden yürütebilmenizi sağlayan mobil uygulama ve çevrim içi uygulamaları sayesinde satış öncesi ve sonrası tüm süreçlerinizi müşteri ilişkileri çözümleri üzerinden yönetebilirsiniz.

Tüm kurumsal kaynak planlama yazılımlarıyla entegre bir şekilde çalışan Müşteri İlişkileri Yönetimi programları, işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebiliyor. E-posta yazılımıyla entegre çalışan yapıya sahip CRM çözümleri sayesinde mail gönderen müşteri ve diğer paydaşlarınızla hızlı ve sürekli bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca anında kontrol sağlayan mobil uygulamanın “yakınımdakiler” özelliğiyle bölgenizdeki  potansiyel müşterileri kontrol edebilirsiniz.

Her ölçekten ve sektörden işletmeye uyacak şekilde özelleştirilebilen Logo CRM  ile siz de tüm satış izleme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, potansiyel ve sadık müşterilerinize uygun fırsat çözümleri yaratabilirsiniz.

06.10.2021
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.