facebook
Genel

SGK hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır?

Çalışmak hem maddi hem toplumsal olarak bir ihtiyaçtır. İnsan yalnızca bugün için çalışmaz. Yaptığı çalışmalar karşılığında geleceğini de güvence altına almak durumundadır. Sosyal güvenliğin temeli, çalışan kişilerin çalışamayacak hale geldiğinde güvence sağlanmasıdır. 

Çalışamama durumu, yaş haddi sebebiyle olabileceği gibi, iş kazası, hastalık, malullük ve benzeri durumlarından da kaynaklanabilir. Emeklilik sürecinde kalıcı olurken, iş kazası, gebelik gibi durumlarda geçici olarak çalışamama durumunda kalınır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türkiye’de sosyal güvenlik sistemini yürüten devlet kurumudur. İşveren ve çalışan, mevcut kazanç üzerinden kuruma prim öder. Bu prim, geleceğin güvencesidir. Kurum, aynı zamanda çalışanların hizmetlerini arşivler. Bu kişisel arşiv, kişinin çalışma hayatını ve ödenen primlerini gösteren resmi bir belge niteliğindedir.

 

SGK Hizmet dökümü nedir?

SGK, çalışanların çalışma biçimlerine göre 3 ayrı sigorta sistemi ile çalışır. Eski kullanımıyla SSK olan 4A grubu özel sektörde sözleşmeli çalışanları kapsar. Eskiden BAĞKUR olarak bildiğimiz 4B kategorisinde bağımsız çalışan meslek erbapları vardır. Emekli Sandığı yerine kurulan 4C ise devlet memurlarını kapsar. Bu sistemler, çalışanın haklarının emeklilik süresinde korunması için işletilir. Bu sistemlerde, ödenmesi gereken primler, usuller ile emeklilik koşulları değişir.

 

Bir çalışanın tüm bu bilgilerini saklayan ve prime esas ödemelerini gösteren belgeye SGK hizmet dökümü denir. SGK hizmet dökümünde aşağıdaki bilgiler yer alır:

 • Sigorta kodu (4a, 4b ya da 4c)
 • Meslek kodu
 • İşyeri kodu
 • İşe giriş ve işten çıkış tarihleri, işten çıkış kodu
 • Her ay prim ödenen gün sayısı ve her yıl için toplam prim gün sayısı
 • Her ay prime esas ödeme ve her yıl için toplam prime esas ödeme
 • Her ay eksik gün sayısı
 • Her ay yatırılan prim miktarı

 

Bir iş yerinden ayrıldığınızda, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatınız hizmet dökümünde yer alan primlere göre ödenir. Ayrıca, emekli maaşınız da belgede yer alan bilgiler doğrultusunda hesaplanır ve ödenir. Bir hataya ya da yanlışa mahal vermemek için, sistemi zaman zaman kontrol etmenizde fayda vardır.

 

SGK Hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır?

Hizmet döküm sorgulaması e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlete T.C. kimlik bilgileriniz ve aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak girebilirsiniz.

 • E-devlet şifresi
 • Elektronik imza
 • Mobil imza
 • İnternet bankacılığı

 

E-devlete giriş yaptıktan sonra SGK ile ilgili bilgi isteğinizi arama çubuğuna girerek hizmet dökümünüzü sorgulayabilirsiniz. Telefon ile sorgulama yapmak isteyenler, 170 numaralı çağrı hattını arayabilir. İstenen bilgiler paylaşıldıktan sonra hizmet dökümünüz ile ilgili bilmek istediklerinizi canlı olarak edinebilirsiniz. İstediğiniz bilgileri, SGK müdürlüklerine giderek de öğrenmeniz mümkün.

 

e Devlet SGK hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümünü e-devlet üzerinden almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Bir üst bölümde belirtilen yöntemlerden biri ile e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.
 • E-devlet sitesinden SGK kurum sayfasına ulaşmalısınız.
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü/ İşyeri Unvan Listesi bölümünden hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz.
 • Hizmet dökümünü, resmi ya da özel kurumlara verecekseniz "Barkodlu Belge Oluştur" seçeneğini kullanmalısınız.
 • Görüntülediğiniz dosyayı isterseniz PDF olarak indirebilir ya da istediğiniz herhangi bir adrese mail olarak iletilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca, son 6 aya ait ayrı bir 4a sorgusu yapabilirsiniz. Bunun için SGK hizmet listesinde bulunan bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

 

Konuya işveren tarafından bakmak gerekirse, personele ait hizmet dökümü verilerinin doğru şekilde girilmesi çok önemlidir. Aksi durumlarda, herhangi bir denetlemede, iş mahkemesi sürecinde yüksek cezalar ödemek zorunda kalınabilir. Veri girişlerinin doğru şekilde yapılması ise IK birimi sorumluluğundadır ve birim belli yazılımlar aracılığı ile takip yapar. İnsan kaynakları yönetimi konusunda hata yapmamak için, şirketiniz için en iyi yazılım desteğini almalısınız. 

11.05.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.