facebook
İnsan Kaynaklarıİşe Alım

Uzaktan çalışma sürecinde işe alım taktikleri

İçerikler

1. Doğru araçları kullanın

2. Şirket kültürünüzü yansıtın

3. Hangi niteliklere ihtiyacınız olduğunu belirleyin

4. Başvuru havuzunu genişletin

5. “Oyunlaştırma”dan yararlanın

21. yüzyılın en büyük krizi Koronavirüs salgını ile alışık olduğumuz dünya aniden durma noktasına geldi ve çalışma yaşamında radikal değişikliklerle karşı karşıya kaldık. Bu değişikliklerden biri de halk arasında “home office” ya da evden çalışma denilen uzaktan çalışma prosedürü uygulanmasıydı. Pandemi ile mücadele devam ederken uzaktan çalışma sürecinde işe alım yönetimini verimli hale getirmek önemli bir gündem oldu. Blog yazımızda uzaktan çalışma modeli ve bu süreçte işe alım sürecine dair izlenmesi gereken adımları aktarıyoruz.

Modern işletme liderleri, personelin sağlığını korumak ve virüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla uzaktan çalışma yöntemi uyguluyor. 4857 sayılı İş Kanunu’nda “İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile iş yeri dışında yerine getirilmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi” şeklinde tanımlanan uzaktan çalışma birtakım riskler taşıdığı gibi birçok avantaj da sağlayabiliyor. Uzaktan çalışmanın faydaları ve riskleri tartışılırken, iş gücüne esneklik sunup aynı zamanda üretkenliği sürdürerek dengeyi sağlayabilmek gerekiyor. Bu noktada işe alım teknikleri kritik önem taşıyor. 

İşte, uzaktan çalışma sürecinde izlemeniz gereken adımlar:

Doğru araçları kullanın

Yüz yüze mülakat beden dili teknikleri konusuna hakim bir insan kaynakları uzmanı için avantajlı olabiliyor. Bununla birlikte online mülakat yapmak da her iki tarafa da zaman kazandırıyor. Online iş görüşmesinde mekan kısıtlaması olmadığından aday kendini rahat hissettiği ortamda niteliklerini gösterebiliyor. Online görüşme yaparak işe alım yapmayı planlıyorsanız doğru araçları kullanmanız gerekiyor. Teknik sorunlar yaşayıp hem zaman kaybı hem de prestij kaybı olmaması açısından internet hızınızı, kullanacağınız video konferans çözümünü önceden test edin. 

Şirket kültürünüzü yansıtın

Uzaktan çalışarak sürecin başlayacağı iş söz konusu olduğunda şirket kültürünü yansıtmak için ücret bilgisinin yanı sıra çalışma ortamı, çalışma saatleri yaklaşımı, ekip aktiviteleri, yan haklar, kariyer gelişimi gibi konularda da bilgilendirme yapmalısınız. Bunun için ofisi, ekibi tanıtan bir video paylaşabilirsiniz. Şeffaf olmak açısından pandemi döneminde çalışma koşullarındaki değişikliği ve sürecin nasıl ilerlediğini aktarın. Adayın şirket kültürüne uygun olup olmadığını anlamak da kritik önem taşıyor. Bunun için “geçmiş iş tecrübelerinden en eğlenceli olan hangisiydi”,”İnovasyon denildiğinde aklına ne geliyor” gibi sorular sorabilirsiniz.

Hangi niteliklere ihtiyacınız olduğunu belirleyin

İşe alım sürecinde sektör ve işletmenin büyüklüğü fark emeksizin istekli ve yetenekli iş gücünü stratejik olarak konumlandırmak hedefleniyor. İhtiyaç duyulan yeteneklerin, niteliklerin ve kişilik özelliklerinin ne olduğunu belirlemek en doğru adaylarla iletişim kurmada etkili olacağından iş analizini doğru yapmak gerekiyor. İş analizi ya da İK jargonundaki adıyla “norm kadro analizi”, iş için gereken nitelikleri ortaya çıkarmanın yanı sıra, işlerin nasıl yapıldığını belirten sistematik bilgilerin toplanması, işlerin nasıl yapılması gerektiği ve eğitim eksikliğinin sebebiyet verdiği problemlerin ortaya çıkması konusunda da etkili oluyor. 

İnsan kaynakları yazılımları (programları) da iş analizi ve raporlama konusunda yardımcı işlev görüyor. Web tabanlı yapısı sayesinde İK süreçlerine her an, her yerden erişmeyi sağlayan yeni nesil İK yönetimi çözümü Logo j-HR, İşe Alım Yönetimi modülü, şirket içi ve dışından personel alımını ve karar süreçlerini kolaylaştırıyor. Başvuru Kartları, Personel Talepleri Listesi ve Yanıt Mektubu raporları sistem üzerinden alınabiliyor.

Başvuru havuzunu genişletin

İş başvurusu yapanlara ulaşmak için farklı yollar izlemek önem taşıyor. Yalnızca kariyer sitelerinde veya web adresinizdeki başvuru formu ile iş gücüne ulaşabileceğiniz gibi performans pazarlamasından da yararlanabilirsiniz. Örneğin, Web adresinizdeki başvuru sayfasına Google’daki sık aranan sözcükler üzerinden yönlendirme yapabilirsiniz. Veya Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya kanallarında hedef kitlenize yönelik paylaşımlar yapabilirsiniz.

“Oyunlaştırma”dan yararlanın

İşe alımda oyunlaştırma, eskiden sık kullanılan bir yöntem olmamakla birlikte son dönemlerde özellikle kurumsal şirketlerin İK yöneticilerinin ilgisini çekiyor. Oyunlaştırmanın işe alım sürecinde kullanılması süreci ilgi çekici hale getirdiği ve adayın da potansiyelini sergilemesine olanak sağladığı için yetenekli kişilerin kolay bulunmasını sağlıyor. Adayların farklı durumlarda gösterdiği tepkiler sayesinde takım çalışmasına yatkınlık ve kriz yönetimi gibi konulardaki yetkinlikleri ortaya çıkıyor.

02.04.2021
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.