Muhasebe Programları

Logo Muhasebe Programları, KOBİ’lerin düzenli, sağlıklı ve hızlı bir şekilde muhasebe kayıtlarını tutmalarını sağlar.

BİLGİ ALIN

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe programları KOBİ’lerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde muhasebe kayıtları tutmalarını sağlayarak, vergi denetimleri sırasında doğabilecek olası problemlerin önüne geçmelerine yardımcı olur.

Muhasebe Programları Nasıl Kullanılır?

Muhasebe Programları Nasıl Kullanılır?

Muhasebe programlarının içerisinde şirkete ait cariler, ürünler, stok durumları, faturalar gibi birçok bilgi yer alır. Uzun vadede geçmiş kayıtlara ulaşabilmek adına da hayati bir önemi olan muhasebe programları sayesinde her türlü bilgiye hızlı bir şekilde ulaşılarak rapor alınabilir.

İşletmelerin büyümeleri için gerekli bilgiler, kararlarını etkileyen durumlar, planlama ve kontrol işlemlerinin hepsi muhasebe programları üzerinden yapılmaktadır.

Muhasebe Programlarının Planlamadaki Etkisi

Muhasebe Programlarının Planlamadaki Etkisi

KOBİ’ler muhasebe programlarındaki veriler ile gerekli finansal planlamaları kolaylıkla yapabilirler. İster kısa süreli olsun ister uzun süreli, her vade için finansal plan yapılırken muhasebe bilgilerine göz atılır. Yapılacak yatırımların nelere yapılacağının ve kullanılacak finansman kaynaklarının belirlenmesinde muhasebe programları gerekli bilgileri yöneticilere sunar.

Muhasebe Programının Organizasyona Etkisi

Muhasebe Programının Organizasyona Etkisi

Muhasebe programı firmanın diğer departmanlarında gerçekleştirilen işlemlerin kaydının da tek merkezde sağlıklı bir şekilde tutulmasını sağlar. Örneğin, üretim yapan bir firmada üretilen ürün, satın alınan ana malzemeler, hammadde alımı, yarı mamul alımı, üretilen ürünlerin satış ve pazarlama maliyetleri için yapılan masraflar ve faaliyetler gibi birçok konu muhasebe bilgi sistemine işlenir. Ayrıca avans ödemeleri ve çalışanların maaşlarının ödenmesi gibi durumlar da muhasebe programında yer alır. Bu faaliyetlerin tümü de muhasebe programları yardımıyla arşivlenir.

Muhasebe Programının Yönetime ve Departmanlar Arası İletişime Etkisi

Muhasebe Programının Yönetime ve Departmanlar Arası İletişime Etkisi

Muhasebe işlemleri aracılığı ile ödemenin muhasebe bölümü tarafından yapılıyor olması da yönetici ve çalışanlar arasındaki güveni sağlamlaştırır. Bu sayede raporlar ve belgeler ile maaş çizelgeleri belgelenmiş olur. Karşılıklı güven sağlamak için oldukça önemli bir unsur olarak yöneticiler, muhasebe programları kullanımını gerçekleştiren muhasebecilerini bir aracı olarak konumlandırabilirler.

Muhasebe programları bir firmanın departmanlar özelinde ihtiyaç duydukları verilerin toplanmasını sağlar. Finans uzmanları, gelir ve gider dengesini muhasebe programları ile dengeleyebilirler. Satış bölümünde çalışanlar ürünlerin girişlerini ve çıkışlarını kontrol edebilirler. Satın alma bölümünde çalışanlar da önceden alınan ürünlerin nereden ve ne kadara alındığı bilgisine hızlıca ulaşabilirler.

Bu nedenle muhasebe programları, departmanlar arasında iletişimi kolaylaştırarak organizasyonu bir birine yakınlaştırır. Yöneticilerin de operasyonu yönetmesini kolaylaştırır.

KOBİ’ler için en büyük ihtiyaçlardan biri olan muhasebe programları sayesinde işletmelerin iç ve dış yapıları ile ilgili değer çalışmaları gerçekleştirilebilir. Bu sayede şirketin bulunduğun finansal durum hakkında net bilgilere ulaşılabilir. Faaliyet sonuçlarında ortaya çıkan bilgiler sayesinde planlamalar, kontroller ve alınacak kararlar ile ilgili çalışmalar da rahatça yapılabilir. Muhasebe programları ile hazırlanan geri bildirimler sayesinde sistemin denetimini sağlamak da kolay olur. Diğer yandan finansal raporlama ve ticari işlemlerin hukuki ve ticari standartlara uygun gerçekleştirilmesini de sağlar.  Firmanın süreçlerine şeffaflık getirir ve denetim süreçlerinde kolaylık sağlar. Firmaların alt firmalarını, bayilerini, şubelerini  tek merkezden yönetmelerinde de oldukça kolaylık sağlar.

Logo’nun GO 3, Netsis 3 Entegre, Tiger 3, Netsis 3 Standard, Tiger 3 Enterprise, Netsis 3 Enterprise çözümlerinde yer alan muhasebe ve finans modülleri, kapsamlı birer muhasebe programı görevini görerek işletmelerin bu alandaki ihtiyaçlarını eksiksiz karşılar.

Denemeye Hazır mısınız?

Detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için başvuru formumuzu doldurmanız yeterlidir.

BİLGİ ALIN