Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Dört Şehre Yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesi Geliyor!

Teknoloji geliştirme bölgesi konusunda önemli bir adım atıldı. Bakanlar Kurulu kararına göre dört ilimizde yeni teknoloji geliştirme bölgeleri kurulacak. Konuya dair karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ülkemiz ekonomisinde teknoloji yoğunluğunu artırmaya dönük yatırımlara yenileri ekleniyor. Teknoloji geliştirme konusunda çalışan şirketler için büyük fırsatlar taşıyan teknoloji geliştirme bölgesi sayısı artıyor.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla Ankara, Kastamonu, Kırklareli ve Çankırı’da teknoloji geliştirme bölgeleri kurulacak.

Dört yeni teknoloji üssü kurulacak

Yürürlüğe giren karara göre Ankara’nın Kahramankazan ilçesi Saray Mahallesi’nde sınırları belirlenen alanda “TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi” kurulacak.

Kastamonu’nun Merkez ilçesi Gölemirler köyündeki alan da “Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak faaliyete geçecek.

Üçüncü teknoloji geliştirme bölgemiz ise Kırklareli’nin Merkez ilçesi Camikebir Mahallesi’ndeki alanda kurulacak. “Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak isimlendirilen bölge için çalışmalar başlatıldı.

Son olarak Çankırı’nın Eldivan ilçesi Hisarcıkkayı köyündeki alan “Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak kullanılacak.

Mevcut bölgeler de genişletiliyor

Bunlara ek olarak mevcut teknoloji geliştirme bölgelerinden bazılarının da alanlarının genişletilmesine karar verildi. Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Ostim Mahallesi’ndeki yer “Ostim Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı”, Nevşehir’in Merkez ilçesi Yeni Mahalle 3. mıntıka noktası “Kapadokya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı” olarak konumlandırıldı.

İstanbul’un Avcılar ilçesi Avcılar Mahallesi’ndeki alan “İstanbul Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı” olarak belirlendi. İstanbul’un Sarıyer ilçesi Mirgün Mahallesi’ndeki “İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi”nin (İTÜ Ayazağa Arı Teknokent-1) sınırları yeniden tespit edildi.