Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Veri merkezi maliyetlerinizi nasıl düşürürsünüz?

İnternet dünyasında her tıklanma, paylaşma ya da beğenme hareketi dünyanın veri havuzunu daha da genişletiyor. Her geçen gün çığ gibi büyüyen veri, tahminlerin de üzerinde bir değere sahip. Veri havuzunun genişlemesi önemli bir sorunu beraberinde getiriyor: Depolama alanı. İşte tam da bu noktada data center, yani Türkçe ismiyle veri merkezi kavramı ile karşılaşıyoruz. Böylece çağın global dinamiklerine uymaya çalışan şirketler için yanıtlanması gereken önemli bir soru ortaya çıkıyor: Veri merkezi maliyetlerini düşürmek için yapılması gerekenler nelerdir? Siz de veri merkezi maliyetlerinizi nasıl düşürürsünüz öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Veriler günümüz bilgi çağında bu denli önem taşırken orta ve büyük çaplı işletmeler için veri merkezlerinin kilit rol oynaması pek de şaşırtıcı değil. Elbette veri merkezi kurulumu teknik mimari detaylarıyla birlikte oldukça maliyetli oluyor.

Veri merkezi kurulumu için gerekenler

Şirketlerin kullanmış oldukları ve tüm server cihazlarını barındırdıkları ortam olarak veri merkezlerinin bazı koşulları sağlaması gerekiyor. Data Center altyapısı; binanın metrekare alanından elektrik akımından tamamen izole olan bir madde ile yapılmış olması önemli. Ayrıca ana şalter elektrik sistemi arasındaki kablolamanın doğru bir şekilde ve kaliteli malzeme kullanılarak yapılması gerekiyor. Soğutma sistemleri ve yapılacak işlerin içeriğine uygun olarak seçilen sunucu cihazların güvenliği de önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Veri merkezi maliyetlerini düşürmek için pek çok maliyet kalemini dikkatlice gözden geçirmekte fayda var. Veri merkezinin sürekli ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlayan fiziki koşulların sağlanmasının yanı sıra deneyimli personel ihtiyacı da doğuyor. Tüm bu koşulların ortaya çıkardığı masraf ve her yıl yapılması gereken bakım masrafı veri merkezi kurulum maliyeti üzerinde etkili oluyor.

 

Veri merkezi altyapı maliyetleri nasıl düşürülür?

Veri merkezi; yer masrafı, odanın inşaası, elektrik ve kablolama, sunucu ücreti, havalandırma, soğutma, güvenlik sistemi, network altyapısı, bakım ve onarım gibi tüm maliyetler dahil edildiğinde kurumsal olarak ek bir yük anlamına gelebiliyor. Rekabetin yüksek olduğu iş dünyasında data center kurulum maliyeti azaltmak dış kaynak kullanımıyla mümkün olabiliyor. Dolayısıyla veri merkezi maliyetlerini düşürmek için yapılması gerekenler sunucu kiralama ve sunucu barındırma (Colocation) hizmetleri kullanmak.

  • Sunucu kiralama

Donanım, işletim sistemi, uygulama kurulum ve yönetimi, bakım ve yedekleme, panel, lisans kiralama gibi maliyetlerden kısmak isteyen işletmeler, sunucu kiralama hizmetine başvuruyor. Yüksek teknik özelliklere sahip sunuculardan aylık olarak belirlenen fiyatlarla faydalanıp sürdürülebilirlik garantisi veren sunucu kiralama hizmeti, operasyon ve bütçe ihtiyaçlarına göre şekillenebiliyor.

  • Sunucu barındırma (Colocation)

Kiralamadan farklı olarak kendine ait sunucusu olan firmaların sunucuların internete güvenle bağlanabilmesi için servis sağlayıcısından barındırma hizmeti alması olarak tanımlayabileceğimiz sunucu barındırma hizmeti, sunucu barındırmak için fiziksel ve profesyonel ortama ihtiyaç duyan işletmelerin tercihi oluyor.

Altyapı yönetiminde istihdam etmeksizin deneyimli ve uzman bir ekibe ihtiyaç duyan, donanımını verimli kulanmak isteyen, maliyetlerini düşürmek isteyen firmalar, bu hizmetler sayesinde avantajlar elde edebiliyor.

İLGİLİ LOGO ÇÖZÜMLERİ