facebook
Teşvik Destek

Tediye nedir, kimlere verilir? 2022 Tediye ödeme tarihleri

Daha önceki yıllarda uygulanan tediye ödemeleri 2022 yılında da devam etmektedir. 2022 yılında kamu işçilerine ödenecek olan tediyelerin tarihleri kesin bir şekilde belli oldu. 6772 sayılı kanunun kapsamış olduğu kurumlar arasına giren yerlerde çalışmakta olan işçiler adına verilen tediye ek ödemeleri, Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre iki taksit şeklinde ödenecek. 

Kamu işçilerine ödenecek olan tediye ödeneklerinin tarihleri ise sırasıyla Ocak ayı ve Nisan ayında gerçekleşecek. Peki tediye nedir? Tediyeden kimler yararlanabilir ve tediye ödeneklerinin kesin tarihleri nelerdir? Alt başlıklarda bu soruların cevaplarına değinelim.

 

Tediye nedir?

Tediye kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup "para ya da benzeri bir şeyi verme ya da ödeme" anlamına gelmektedir. Tediye, genel ve katma bütçesine sahip olan kamu kurumları, sermayelerinin yüzde ellisinden fazlası devlete ait olan kurumlar, şirketler ya da belediyelerde görev yapmakta olan, çalışan işçi sınıfına giren, çalışan personele ya da herhangi bir ücret sistemi göz ardı edilerek her yıl adına bir aylığa denk bir biçimde devlet tarafından verilen ikramiye ödeneğine denmektedir.

 

Tediye ödemeleri günümüzde de internet tarayıcılarında en çok aratılan konular arasında zirveyi koruyor. Tediye ödemeleri hakkında merak edilen bir diğer konu ise tediye ödemelerinin ne kadar tutacağı. Yayımlanan kararlar neticesinde, tediye ödemeleri en düşük 2 bin 168 lira olarak kararlaştırılmıştır. Ancak bu durumda ikramiye ödemeleri esnasında, işçilerin almış oldukları maaş miktarları, tediye ödeneği miktarında da belirleyici bir etken olarak yer alıyor. En yüksek tediye 8 bin 233 lira olarak veriliyor.

 

Tediye ödemeleri esnasında herhangi bir fazla mesai, çocuk zamları ya da primleri, evlilik durumu, hafta ve bunun yanında da genel tatil ücretleri ve benzeri etken rol almıyor.

 

Tediye kimlere verilir?

Tediye tarihi ne zaman? sorusunun hemen öncesinde tediye ödeneklerinin kimlere verileceği de büyük bir soru işareti olarak akıllarda yer ediniyor. Bu bağlamda devlet tarafından yasa ve yasanın getirisi olan yetki ile birlikte, idari işlemler eşliğinde kurulmuş ve kurumsal yetki ile ayrıcalıklardan yararlanmakta olan, kamu tüzel kişilikleri ile ayrıca kamu tüzel kişiliklerine bağlı olan kuruşlarda iş sözleşmesi bulunan çalışanlar adına uygulanacaktır.

 

Tediye ödenekleri konusunda iş kanunu kapsamı göz önüne alınmaktadır. Bu nedenle bir üst paragrafta da bahsetmiş olduğumuz, devlet ve devlete bağlı olan kurum ya da kuruluşlarda Türkiye Cumhuriyeti iş kanununda yer alan birinci maddenin tanımı gereği, kadrolu işçi sayılan her türlü personel tediye ödeneklerinden yararlanabilecektir.

 

2022 Tediye ödeme tarihleri

Gündemde de oldukça geniş yer kaplayan 2022 tediye ödeme tarihleri daha önce açıklanmıştı. Devlet ve devlete bağlı olan kurum ya da kuruluşlarda çalışmakta olan işçiler adına ilave tediye ödemelerinin ilk 2 taksitinin ne zaman ödeneceği bilgisi 18 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Yayınlanmasının ardından da kamu işçilerinin alacak oldukları ikramiye miktarları kesin bir şekilde belirlendi.

 

Kamu işçilerine verilmekte olan ilave tediye (ikramiye) ödemelerinin ilk kısmı Ocak ayı sonu itibariyle yatırılmıştı. Böylece Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına (31724 sayılı) göre, 6772 sayılı kanunun çatısı altında toplanmış kurum ya da kuruluşlarda çalışan işçilere, 2022 senesinde kanunun birinci maddesi baz alınarak ilave tediyenin ilk kısmı ödenmiş oldu. Tediyenin diğer kısmının ise Nisan ayının 29'da ödeneceği bildirilmişti. Temmuz itibariyle tediye ödemelerinin son iki taksitinin ne zaman hesaplara yatacağı da belli olacak.

 

Maden işletmeleri gibi münhasıran yer altında faaliyet gösteren çalışanlara 52 gün karşılığı verilen ikramiyelerin bu sene sonunda ödeneceği belirtildi. Bu statüde çalışan işçiler 23 Aralık itibariyle ilave tediye ödemelerini tek seferde alacaklardır.

15.05.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.