Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Depo yönetimi nedir? Sürdürülebilir depo yönetimi faktörleri

Depo yönetimi başarılı bir şekilde yapıldığı takdirde firmaların verdiği hizmet de aynı oranda yükselişe geçer. Avantaj elde etmek isteyen ve bir adım öne çıkmayı hedefleyen e-ticaret firmaları, depo yönetimine önem verir. Depo, ürün saklamak için kullanılan ambar ve geniş alanlardır. Ürün saklamaya ek olarak bir eşyanın ileri dönemlerde kullanılması için muhafaza edildiği alandır.

Depo yönetimi nedir?

Depo ve tedarik sürecini verimli bir şekilde değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmalar depo yönetiminin temel konusudur. Aynı şekilde ortaya çıkan ek süreçler de yönetime dahildir. Depo yönetiminin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için süreçler hakkında tüm bilgiye sahip olmak gerekir. Ek olarak operasyonel süreçlerin hatasız gerçekleşmesi de son derece önemlidir.

Sürdürülebilir depo yönetimi faktörleri nelerdir?

Depo yönetimi, depolama ve sevkiyat sisteminin verimli şekilde çalışmasını hedefler. Alıcı ve gönderen arasındaki köprü görevini üstlenir. Depo yönetiminden tam verim alabilmek için süreç hakkında eksiksiz bilgiye sahip olmak gerekir. Ürün depolanması ve dağıtılması kısa sürede ve minimum hata payı ile yapılmalıdır. Günümüzde depo yönetimi profesyonel alan olarak gelişme gösterir. Lojistik hizmetlerinin de önemli bir parçasıdır. Temelde planlama, teslim alma, sayım, stok takibi, adresleme, yerleştirme, paketleme, hazırlama, gönderme ve iade süreç yönetimi işlemlerinin bir araya gelmesiyle oluşur.

 

Sürdürülebilir depo yönetimi faktörleri de tüm bu bilgiler ışığında belirlenir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yaygınlaşan sistem, basit bir saklama yeri olmanın ötesindedir. Yapılan işi ve müşteriyi olumlu yönde etkileyen sürdürülebilir depo yönetimi faktörleri, memnuniyeti de artırıcı niteliklere sahiptir. Firmaların başarı faktörleri arasında oldukça önemli bir noktadadır. Depo yönetimini optimize etmek ve düzenlemek için etkilidir. Depo yönetim sistemleri arasında avantajlı bir noktada yer alan bu faktörler, verimli depolama yönetim planlaması yapmayı sağlar. Birbirine bağlı olan faktörler, verilere erişimi de kolaylaştırır.

 

Raporlama desteği ve envanter takibi sayesinde verimlilik artar. Sevkiyatlar güvenilir ve hızlı şekilde sağlanır. Özel koşullara sahip olan ürünlerin izlenebilmesi mümkün hale gelir. Maliyetin azalmasına katkıda bulunur. Zaman tasarrufu sağlar. Depolama işlemlerinin sorun olmadan tamamlanması için her hareket kayıt altına alınır. Hata oranı minimuma düşer. Kaydedilen ilerlemeler depo yönetiminde başarı elde etmeyi sağlar.

Depo yönetimi nasıl yapılır?

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar için farklı depo yönetim teknikleri vardır. Bu teknikleri uygulayan veya özelleştiren firmalar, depo yönetimi ile verimliliği artırabilir. Depolarda fazladan stok bulundurmak maliyeti artırdığı gibi gereksiz işgale de yol açtığı için depo kullanımının amacını olumsuz yönde etkiler. Aynı şekilde eksik stok bulundurmak da siparişlerin teslim edilme süresini uzatabilir. Buna istinaden firmalar için doğru stok miktarının belirlenmesi ve miktara göre ürünün depoda tutulması doğru olacaktır.

 

Birçok sektörde talepler belirli zamanlarda yoğunlaşabilir. Bu dönemleri önceden hesaba katıp, stokları uygun miktarda ayarlamak yaşanabilecek talep artışını hızlı ve pratik bir şekilde karşılamayı sağlar. Geçmiş, gelecek ve mevcut dönem stok miktarı ve türüne bakarak, depoda raf ve ürün dizilim düzenine göz atmakta da fayda vardır. Buna göre plan oluşturmak ve depo alanını verimli kullanmak gerekir. Aynı zamanda sık kullanılan veya erken kullanılacak ürünlerin göz önünde bulundurulması, bu tür ürünlere kolay ulaşmayı sağlar. İş yükünü yüksek ölçüde rahatlatır.

 

Stok kayıtlarının tutulması ve otomasyon uygulaması da depo yönetimi nasıl yapılır sorusunun cevapları arasındadır. Depoya gelen ürüne kod atamak, kayıt almak ve depodan çıktığında kayıttan düşmek verimliliği artırır. Hatasız ve kısa sürede fayda sağlama imkanı tanır. Doğru ve detaylı yapılması ile stok miktarı net bir şekilde belirlenebilir. Daha planlı bir çalışma sistemi oluşturulur. Stok kayıtlarının doğru tutulması, stok ve depo yönetim programı ile sağlanır. Kısa sürede ve doğru şekilde kayıt güncellemesi yapılır. Stok durumunu her koşulda ve şartta kontrol etmek, stok durumuna göre uyarı almak ve rapor oluşturmak daha kolay bir hale gelir.

Depo yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler

Depo yönetiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında optimum stok seviyelerini korumak yer alır. Depoda fazladan stok maliyeti artırdığı gibi, stok eksikliği de sipariş sürecinin gecikmesine yol açar ve karı düşürür. Depo yönetim sistemi ile stok seviyesi her an kolayca optimize edilir ve bu sorunların önüne geçilir. Depo alanının kat planını yeniden düzenlemek, varlıkların hareketlerini ve depolanmaları kontrol etmek, döngüleri planlamak ve imkan olan her yerde otomasyonlardan yararlanmak depo yönetiminde dikkat edilmesi gereken faktörler arasında bulunur.