facebook
İnsan Kaynakları

Yetenek yönetimi nedir, nasıl yapılır?

Değişimin oldukça yoğun ve süratli yaşandığı bilgi çağında, işletmelerin yetenekli çalışanlara olan ihtiyacı artıyor. Bu durum yetenek yönetimini, insan kaynakları yönetiminde vizyon olarak benimsemek gerektiğini gösteriyor. Peki, yetenek yönetimi nedir, yetenek yönetimi aşamaları nedir, yetenek yönetimi süreci nasıl ilerler, Logo yetenek yönetimi sürecini nasıl kolaylaştırıyor?

Küreselleşen dünyada iş yapma biçimleri, iş süreçleri ve yönetim yaklaşımlarıyla birlikte iş gücünün yapısı da değişiyor. Rekabetin önemli bir unsuru olan yetenekli çalışanların beklentileri farklılaşıyor, iş yaşam dengesi için talep artıyor ve iş gücü de küreselleşmeye başlıyor. Bu durumda yetenekli çalışanları tespit etmek, cezbederek elde tutmak zorlaşıyor. İşte bu noktada yetenek yönetimi devreye giriyor.

Yetenek yönetimi nedir?

Yetenek kavramı, bireysel becerilerin toplamı olup işletmelerin perspektifiyle performans  için fark yaratmayı sağlayan özellikleri ifade ediyor. İş dünyasında yetenek “yatkınlık” kelimesiyle de ifade ediliyor. İşletme için yetenek tecrübeden liderliğe, yaratıcılıktan pratikliğe birçok özelliği kapsıyor. Günümüzde yetenek söz konusu olduğunda şu özellikler sıralanıyor: Analitik düşünme, dijital okuryazarlık, ikna edebilme, multidisipliner çalışma.

Yetenek yönetimi, bilginin yanı sıra mesleki niteliklere sahip olan çalışanın pozisyonu için yetkinlik ve hedeflerini doğru tanımlamak, yetkinliklerini geliştirmek için bir öğrenme yolculuğu planlamak ve gelişimini sürekli kılmak anlamına geliyor. İK süreçlerinin bütün olarak tasarlanması ve uygulanması şeklinde de ifade edebileceğimiz yetenek yönetimi, insan kaynakları departmanlarının gündem maddelerinin başında yer alıyor.

Yetenek yönetimi nasıl yapılır?

Yetenek yönetimi birden çok uygulamayı kapsayan bir süreci ifade ediyor. Yalnızca nitelikli iş gücünü işletmeye kazandırmayı değil, iş görenlerin sürekli olarak gelişimini sağlama amacı da taşıyor. Dolayısıyla kilit pozisyonları saptamak ve doğru çalışanı işe almak yetmiyor. Yetenek yönetimi birbiriyle bağlantılı şu süreçlerden oluşuyor:

  • İşletme kültürüne ve işletmenin hedeflerine uygun yetenek yönetimi stratejileri geliştirmek
  • Rekabet üstünlüğü sağlayacak pozisyonları ve bu pozisyonların gerekliliklerini belirleyerek iş tanımını net olarak yapabilmek
  • Tercih edilen bir işletme olmak üzere çalışan değeri yaratma
  • Çalışanların beklenen performansı gösterebilmesi için yetenekli çalışanları uygun pozisyonda görevlendirmek ve bu pozisyonlar için gerekli başarı kriterlerini ve hedefleri tanımlamak
  • Çalışanları mesleki bilgisine, yeteneklerine ve birikimine göre kategorize ederek yetenekleri saptamak ve bir yetenek havuzu oluşturmak
  • Yeteneği geliştirmek üzere eğitim organize etmek, eğitimleri çeşitlendirerek ve planlayarak çalışanların gelişimi için bir “öğrenme yolculuğu”na dönüştürmek
  • Yetenekli çalışanların işletmede kalabilmesi için maddi ve manevi olarak teşvik etmek

Çalışan devir hızı, eğitim tamamlama oranları, departman bazlı açık pozisyonlar ve açık pozisyon kapanma süreleri gibi İK metrikleri yetenek yönetimi konusunda insan kaynakları birimlerine kolaylık sağlıyor. Yetenek yönetimi, çalışanların gelişimini garanti eden adil bir prosedür olarak pek çok avantaj sağlıyor. Hem iş görenler hem de işletme için kazan-kazan (win-win) süreci ile sürdürülebilirliği sağlamak mümkün oluyor.

30.04.2021
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.