Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

KOBİ Değer Projesi İle İşletmelere 20 Milyar TL Kredi Dağıtılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için Kobi Değer Projesi adıyla yeni bir destek programını açıkladı. 13 özel ve kamu bankasının katılımıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı himayesinde sunulacak olan KOBİ Değer Projesi ile toplamda 20 milyar TL’lik düşük faizli ve uzun vadeli kredi kullanıma sunulacak. Detaylar haberimizde.

Başta imalatçı ve ihracatçılar olmak üzere tüm KOBİ’lere bir kredi desteği sunulacak. İmalat ve ithalat yapanlara azami 1 milyon TL, diğerlerine azami 500 bin TL kredi kullandırılacak. Bu programdan 20 ila 40 bin işletmenin faydalandırılması hedefleniyor.

Kobi Değer Projesi katılım şartları

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından düzenlenen basın toplantısındaki açıklamalarına göre Kobi Değer Projesi için şartları da açıklandı. Mobi Değer Projesi kapsamında 6 ay sonra ödemeye başlanacak, 1,54 faiz uygulanacak ve 36 aylık geri ödeme gibi genel bir çerçeve sunuldu.

Listedeki 13 banka üzerinden kredi kullanan işletmeler 36 ayda geri ödeme yapabilecek. Kobi Değer Projesi kapsamında kredi kullanmak isteyen işletmelerin yıllık 25 milyon TL’nin altında ciro yapması şart.

Mikro ve küçük ölçekli işletmelerden imalat ve ihracat yapanlar 1 milyon TL’ye kadar, diğerleri 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek. 13 bankanın katıldığı program çerçevesinde toplam 20 milyar TL kredi kullandırılacak.

“Reel sektöre nefes aldıracağız”

Yüksek katma değerli üretim döneminin alt yapısını hazırladıklarını söyleyen Bakan Albayrak, konuşmasında şunları söyledi: “Reel sektörün nefes alacağı bir ekosistemi oluşturuyoruz. İmalatçı ve ihracatçı şirketlere azimi 1 milyon, hizmet sektöründeki şirketlere azami 500 bin TL  kredi verilecek. Söz konusu kredi ile işletmenin finansman desteğine kavuşmasını sağlayacağız. Üretim, ticaret ve ihracat gücünün artması öncelikli hedefimiz.

Bu pakette 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak. BDDK başkanlığında detaylı çalışma yaptı. Bankaların sermaye ve likidite açısından makro ekonomik şoklar açısından izlemeye devam edecek. Bir bütün olarak sağlıklı ve güçlü yapısını korumaktadır.

Bankaların mali durumundaki olumlu görünüm yanında kamu ve özel bankalar sermaye tabanına güçlendirmeye yönelik adımlarına devam ediyor. Potansiyel senaryolara da hazırlıklı olacağız. Daha güçlü bilançoya sahip olacağız.

Gerek özel bankalarımız, mevcut yapılarını daha da güçlendirmeye devam edecek. Her türlü aksiyonu alacağız. Daha güçlü adımlar için çalışacağız. Karlılıkları ile sermaye yeterliliğini destekleyen bankacılık sistemi var. Bankacılık ve reel sektörümüzün küresel şoklardan etkilenmemesi için hedef olarak koyduk.”