Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

İşe Alım Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşe alım ve iş başvurusu süreçleri toplamda önemli bir çalışma yükü getirebilir. İşletmenizde işe alım sürecini siz üstleniyorsanız, bazı temel bilgilere sahip olmanız şart. Bu blog yazımızda, işe alım sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken önemli hususları inceliyoruz.

İşe alım süreci, personel yönetiminin en önemli konularından biri. İşletmenizde bir insan kaynakları departmanı veya uzmanı bulunmuyorsa, bunu üst düzey yönetici olarak sizin yönetmeniz gerekebilir. İşin tüm detaylarına hakim biri olarak elbette isabetli kararlar verebilirsiniz fakat unutmayın ki işe alım ve iş başvurusu sürecinde uygulanması gereken çok temel bazı kriterler bulunuyor ve uzun vadede size faydaları olacaktır.

Daha önce yayımladığımız “Personel Alımında Doğru Adayı Nasıl Bulursunuz?” yazımızı da incelemenizde fayda var. O yazımızda doğru adayları toplama konusunda yapmanız gerekenleri anlattık. Bu defa ise işe alım ve iş başvurusu sürecinde yapmanız gerekenlere ana hatlarıyla değiniyoruz.

Süreç içinde iş başvurusu aşaması

Elbette ilk adımınız, işe almayı planladığınız kişinin gerekli özelliklerini belirlemek olacaktır. Sonrasında yapmanız gereken, adaylar arasından bu şartlara en uygun kişiyi bulmak olacaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hadi bu konudaki temel kriterlere hızlıca göz atalım.

İnsan kaynaklarının temelinde, işe alım için en öncelikli şartlardan biri iyi bir aday havuzu oluşturmaktır. Bu aşamada size gelen başvurular veya sizin araştırmalarınız sonucu ulaştığınız adaylar ile ilgili toplayabileceğiniz bilgilerin hepsi size, şu an için iş başvurusu almayacağınız pozisyonlara bile geleceğe dair bir birikim sağlayacaktır.

Değerlendirmeyi dikkatli yapın

Çemberi daraltmak için öz geçmişler ve tavsiyeler üzerinden ön değerlendirme yapmanız önemli. Gerekiyorsa sınav yaparak istediğiniz bilgi birikimine sahip olmayan adayları eleyebilirsiniz. Yüz yüze görüşmeler yaparak da olası çalışanınızı daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca deneme süresi öngörerek seçtiğiniz kişinin işe uygunluğunu iş üzerinde görüp değerlendirmeniz de bir başka yöntem olacaktır.

İstihdam şartlarınız net olmalı

İlk olarak iş tanımlarınızı ve ardından bu tanımlarınıza uygun personeli nasıl istihdam edeceğinizi belirlemeniz gerekecektir. İş tanımlarınızı yaparken öncelikle görevin adını seçin. Örneğin Satış Sorumlusu, Pazarlama Sorumlusu, Ofis Yöneticisi vb.

İşe alacağınız kişinin görev tanımını ve sorumluluklarını belirlemeniz de önemli bir süreç. Raporlama yapar, müşteri ilişkilerini geliştirir, yeni müşteriler ile iletişim kurar ve görüşmeler yapar vb.

Tecrübe her zaman en önemli etkenlerden biri olmuştur. Aradığınız eğitim ve tecrübe seviyesinin ne olduğuna karar vermelisiniz. Örneğin üniversite mezunu, iki yabancı dil bilen, ehliyet sahibi, yurt dışı staj yapmış gibi kriterler sıralayabiliriz. 

Son olarak, karakter olarak nasıl birisine ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Hırslı, neşeli, ekip oyuncusu, yalnızken daha iyi çalışan, risk alan, lider karakterli, iyi bir konuşmacı gibi pek çok kişilik özelliği, işinizin ve çalışanınızın hayalinizdeki haline göre değişebilir.