facebook
İnsan Kaynakları

Başarılı İnsan Kaynakları Yönetimi İçin 5 İpucu

İnsan Kaynakları Yönetimi, özellikle orta ve büyük ölçekteki işletmeler için en önemli yönetim konularından biri. İnsan faktörü, sağlam bir iş modelinin en önemli bileşenlerinden biridir. İnsan Kaynakları Yönetimi doğru biçimde yapılmadan üretkenliğinizin azalacağını, hedeflerinize ulaşmanızın zorlaşacağını unutmayın ve bu önerilerimize göz atın.

İnsan Kaynakları Yönetimi, çalışanı olan tüm şirketler için önem arz eder. Küçük şirketlerde insan kaynaklarını herhangi bir çalışan yönetebilirken, çoğu büyük şirkette doğru personeli bulan ve elde tutan İK bölümleri bulunur. Özveri ve organizasyon becerisi gerektiren bir iş olan İnsan Kaynakları Yönetiminde başarılı olmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

1- Organize olun

İnsan Kaynakları Yönetiminde, her öğenin belli bir yeri olması zorunludur zira kayıp öğeler ve dosyalar operasyona olumsuz yansıyabilir. Büyük şirketlerde özellikle insan kaynakları yazılımlarının kullanılması önem taşır. Bu yazılımlar her şeyin düzenli tutulup, gerektiğinde kolay ulaşılmasını sağlar. Aynı anda yönetilecek birçok iş bulunduğunda düzenli olmanın önemi artar.

2- Arabulucu olun

İK yöneticileri sıklıkla belirsiz durumlarla uğraşmak zorunda kalırlar. İyi bir insan kaynakları yöneticisi için kararı ne zaman tek başına alacağını veya ne zaman meslektaşlarından yardım isteyeceğini bilmek önemlidir. Zorlu karar süreçlerinde müzakere ve arabuluculuk becerilerini geliştirmek ve çatışmayı nasıl yöneteceğini bilmek de sağlıklı karar vermeye yardımcı olur.

3- Çalışanların gelişimini destekleyin

İşe alınacak çalışanların donanımlı ve öğrenmeye açık olduklarından emin olun. İyi bir eğitimden geçerek kendini geliştiren çalışanın üretkenliği artacak ve motivasyonu yüksek olacaktır.

4- Açık olun, etik davranın

İnsan kaynaklarını yönetmek aynı zamanda denge işidir. Bazı durumlarda bireyi korumak önemli olmakla birlikte diğer zamanlarda şirketi ilk sıraya koymak gereklidir. İK yöneticileri çalışanların endişelerini dinler fakat aynı zamanda şirket politikasına göre hareket etmelerini sağlarlar.

5- Her zaman iletişimde olun

İnsan Kaynakları Yönetiminde sahip olunabilecek en önemli becerilerden biri iletişim yeteneğidir. İK yöneticileri; üst düzey yöneticilerle, diğer bölüm başkanlarıyla, kendi personeliyle, diğer departman personelleriyle ve patronlarla sağlıklı iletişim sürdürmelidirler. Böylelikle herkesin şirket hedefleri doğrultusunda hemfikir olmasına yardımcı olabilirler. Sürekli bir denge kurma gerektiren İnsan Kaynakları Yönetimi zorlu bir iştir ancak umarız verdiğimiz ipuçları bu sürekli değişen iş rolünde sizi başarıya ulaştırır.

18.05.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.