facebook
Yapay Zeka

ERP AI Entegrasyonları: nedir, nasıl yapılır?

ERP ya da bir başka ifadeyle Kurumsal Kaynak Planlama, farklı iş süreçlerini özellikle operasyonlardan insan kaynaklarına müşteri hizmetlerinden finansa kadar pek çok noktada yönetmeyi amaçlayan, son derece etkili bir yazılımdır. İş dünyasında farklı sektör ve departmanlarda işlevsel bir şekilde kullanılan ERP, son dönemde yapay zekâ uygulamalarındaki büyük dönüşümden nasibini almış durumdadır.

Müşterilerin ya da çalışanların farklılaşan beklentilerini ya da ihtiyaçlarını geleneksel düzeyde ERP yazılımları karşılamakta zorlanabilir. Tam da bu süreçte ERP AI entegrasyonları; son derece gelişmiş analitik yapısı ve otomasyon, optimizasyon ya da kişiselleştirme konularındaki becerileri sayesinde fark yaratmaktadır. Yapay zekâ gelişmelerinin Enterprise Resource Planning üzerinde nasıl bir etki yarattığına gelin birlikte bakalım.

İş dünyasında yapay zekâ

Yapay zekâ kullanımı iş dünyasında kendine geniş ölçülerde yer bulmaya başladı. Özellikle veri analizi, ya da doğal dl işleme gibi konularda üst düzey becerilere sahip olan yapay zekâ, organizasyonlara ciddi bir zaman ve verimlilik kazandırmaktadır. En karmaşık problemleri çözmesi, dev veri kümelerini doğru biçimde analiz edebilmesi, yapay zekânın iş dünyasındaki önemini pekiştirmiştir. İşletmeler, yapay zekânın veri işleme ve karar verme becerilerini aktif şekilde kullanır.

Yapay zekâ teknolojilerimi kendi süreçlerinde doğru şekilde kullanan işletmeler, önemli bir rekabet avantajı yakalamaktadır. Son yıllarda işletmeler, yapay zekâyı ERP başta olmak üzere kullandıkları pek çok sisteme dahil etmeye başlamıştır. Yapay zekânın ERP ile entegre olması, bu sistemlerin kullanma biçimini tümüüle değiştirmeye başlamıştır.

ERP’de yapay zekâ kullanımı

ERP, genel olarak bir işletmenin muhasebeden finansa üretimden satışa kadar çok önemli iş süreçlerini birbiriyle entegre eden yazılım sistemini ifade etmektedir. ERP programı; işletme verimliliğini ön plana çıkarmayı ve maliyetleri azaltmayı amaçlar. Aynı zamanda sistemin varlığı, karar verme aşamalarını hızlandırmak ve iyileştirmek üzerine kuruludur. Tüm bu temel veriler aslında ERP ve yapay zekâ kullanımı arasındaki amaç birliğini ortaya koymaktadır. Yakın bir gelecekte ERP sistemleri ve AI arasındaki bağlantıların daha da pekişeceği düşünülmektedir.

Yapay zekânın ERP sistemlerinde kullanılması sayesinde çok daha öngörülü ve müşteri deneyimini iyileştirmiş işletmelerden söz etmek mümkündür. Bugünden yapay zekâ teknolojilerine doğru yatırımlar yapabilen markalar, teknoloji alanında ezber bozacak dönüşümlerini gerçekleştirebilirler. Hem AI hem de Enterprise Resource Planning, işletmelerin operasyonel aşamalarını destekler. ERP AI entegrasyonlarının işletmelere kazandıracağı avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

       Çok daha üretken ve verimli bir iş süreci oluşturulur. Çünkü AI, insana ait müdahaleler gerektiren pek çok görevi basit hamlelerle otomatik hale getirir. Aynı zamanda yapay zekâ destekli entegrasyonlar sayesinde hatalar minimize edilir, doğruluk ve uyum artar.

       AI ERP yazılımları içerisinde kendine yer bularak çok geniş veri hacimlerini hızlı şekilde analiz edebilir. Veri havuzunda yer alan ham bilgileri işleyerek kısa ve uzun vadeli tahminler ya da öneriler sunar. İşletmelerin daha iyi stratejiler geliştirmesini sağlar.

       Yapay zekâ, ERP yazılımlarında değişen iş ortamlarına kolayca uyum sağlayabilir. Aynı zamanda müşterinin değişen taleplerine göre yeni stratejiler belirleyebilir. Yeni trendler saptayarak müşteri sadakatini pekiştirebilir.

       İşe alım, maaş yönetimi ya da çalışan katılımı gibi kritik İnsan Kaynakları konularında yapay zekâ etkin şekilde rol oynar. Kullanılan doğal dil işleme becerileri sayesinde özgeçmişler ya da anketler çok kısa süre içinde detaylı şekilde analiz edilir.

       ERP ile uyumlu çalışabilen yapay zekâ entegrasyonları, tehditleri ya da olağan dışı durumları tespit ederek uyarılarda bulunur.

       İsraf oluşturabilecek operasyonel kalemleri azaltır.

       Fatura işleme, rapor oluşturma, üretim planı, envanter yönetimi, tedarik yönetimi ve finansal analiz gibi durumları otomatikleştirir.

17.04.2024
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.