Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun

Genel Bakış

Kira Stopaj Hesaplama Aracı


Stopaj Hesaplama

Bir vergi terimi olan stopaj, özellikle mesleki hizmet alan ve ticari gelir sağlayanları yakından ilgilendiriyor. En basit tanımıyla kaynağında kesilen vergiyi ifade eden stopaj kavramı hakkında daha detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Stopaj nedir?

Bir vergi türü olan stopaj, gelir ve kurumlar vergisine tabi olan gelir ya da kazancın sahibine geçmeden önce belli bir yüzdesinin vergi olarak tahsil edilmesi anlamına geliyor. Türkiye’de uygulanan vergi sistemine göre, gelir elde eden kişiler kazandıkları geliri beyan etme ve bu gelir için ödeme türüne göre değişkenlik gösteren bir tutarda vergi ödeme yükümlülüğü taşıyor. Ancak bununla birlikte, vergi beyanı öncesinde; örneğin, personel ücreti ve iş yeri kira ödemelerinde gelir veya kazanç henüz sahibine geçmeden, belirlenen ödeme türüne özel hesaplama sonucunda yapılacak ödemenin belli bir yüzdesi kesilerek kazanç sahibi adına vergi dairesine yatırılıyor. Serbest meslek ödemeleri, personele yapılan ücret ödemesi, gider pusulası, kira ödemesi ve kar payları, stopaj hesaplaması gerektiren ödemeler arasında bulunuyor.

Kira Stopaj hesaplama nasıl yapılır?

Stopaj kesintisinin zorunlu olduğu gelir türlerinden birini de kira gelirleri oluşturuyor ve kira stopajında ödeme sorumluluğu kiracıya ait bulunuyor. Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi kapsamında kiraya verilen ticari gayrimenkuller üzerinden kesilen kira stopajı, kirayı mülk sahibine ödeyecek kişi tarafından vergi dairesine ödeniyor.

Hesaplama ise kira sözleşmesinde belirtilen brüt kira bedeli üzerinden yapılıyor. Sözleşme üzerinde kira stopajı belirtilmediyse net kira oranı 1,25 ile çarpılıp ya da 0,80’e bölünüp elde edilen brüt kiranın yüzde 20’si, kira stopajı için yapılması gereken vergi ödemesini gösteriyor. Her yıl, Mart ayında beyan edilen kira stopajı ödemeleri, iki eşit taksit halinde Mart ve Temmuz aylarında yapılıyor.

Kira Stopaj Oranı 2022

Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi gereğince yapılacak brüt kira ödemesi üzerinden yüzde 20 oranında uygulanan stopaj, Covid-19 pandemisi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı kararıyla geçici bir süre yüzde 10 olarak uygulanmıştı. 2022 yılı vergilendirme döneminde ise iş yeri kiralamalarında stopaj yeniden yüzde 20’ye yükseldi.

Bu kapsamda 2021 yılı gelirlerine uygulanan tarife şöyle: Gelir dilimleri 24 bin TL’ye kadar olan ödemeler için vergi oranı yüzde 15; 53 bin TL’nin 24 bin TL’si için 3 bin 600 TL, fazlası için yüzde 20; 130 bin TL’nin 53 bin TL’si için 9 bin 400 TL, fazlası için yüzde 27; 650 bin TL’nin 130 bin TL’si için 30 bin 190 TL, fazlası için yüzde 35; 650 bin TL’den fazlasının 650 bin TL’si için 212.190 TL, fazlası için yüzde 40.

Stopaj Vergisi nedir?

Stopaj vergisi, vergi tahsilatını kolaylaştırmak ve düşük tutarlı kazançların da vergilendirilmesini sağlamak amacıyla alınan bir vergidir. Stopaj vergisinde, gelir ve kurumlar vergisine tabi kazançlara ilişkin Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen orandaki tutar, ödemeyi yapmadan önce kesiliyor ve ödemeyi alacak kişi adına vergi dairesine yatırılıyor.

Kira Stopaj Hesaplama Aracı

* Doldurulması zorunlu alanlar

NOT: Net kira, kiracının işyeri sahibine ödeyeceği tutardır. Brüt kira ise, kiracının devlete ödeyeceği stopaj ile net kiranın toplanması sonucu elde edilen tutardır.

Hesaplama başarıyla tamamlandı. Sonuçlar aşağıdadır.

Stopaj Oranı

İşlem*

*Tutar

Örn. 2650,75

Sorularınız
ve talepleriniz için

*
Sorularınız ve talepleriniz için Sorularınız ve talepleriniz için Sorularınız ve talepleriniz için Sorularınız ve talepleriniz için Sorularınız ve talepleriniz için Sorularınız ve talepleriniz için

Sorularınız
ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.

veya

Bize yazın size biz ulaşalım

Formu doldurun satış temsilcilerimiz sizi arasın!

Sunucu tarafındaki yoğunluk sebebiyle işlemi gerçekleştiremedik.
Lütfen tekrar deneyin.
*
Teşekkür ederiz

Talebinizi ilgili birimlerimize ilettik. En kısa sürede size dönüş yapacağız.

Kapat